پل اهواز

معرفی استان خوزستان


خوزستان با مساحت ۶۴٬۰۵۷ کیلومتر مربّع در جنوب غربی ایران در جوار خلیج فارس و اروندرود (شط العرب) قرار دارد و مرکز استخراج نفت ایران است. شهر اهواز مرکز استان خوزستان است. خوزستان از شمال به استان لرستان، از شمال شرقی به استان اصفهان، از شمال شرقی و شرق به استان چهار محال و بختیاری، از شمال غربی به استان ایلام، از شرق و جنوب شرقی به استان کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به خلیج فارس، و از غرب به کشور عراق محدود می‌شود. این استان با جمعیّت ۴٬۲۷۴٬۹۷۹ نفر است.

خوزستان از جمله استان‌هایی است که در طول جنگ هشت ساله دچار آسیب و خسارت فراوانی شد. اشغال طولانی‌مدت برخی مناطق استان، موشک‌باران دایمی برخی شهرها و حملات هوایی و زمینی باعث آسیب‌های فراوان به سرمایه‌های طبیعی و انسانی و زیرساخت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن شدند. استان خوزستان دارای ویژگی های خاصی است كه در كمتر استانی از كشور چنین ویژگی های موجود می باشد و همین ویژگی ها عاملی گردیده تا استان خوزستان متمایز از سایر استان ها دیده شود و فرصت های مناسبی را فراهم آورده تا سرمایه گذاران اعم از داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری از این فرصت ها استفاده نمایند كه در این خصوص می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

منابع عظیم نفت و گاز:

خوزستان رتبه اول را در كشور دارا می باشد كه می توان با ایجاد مجتمع های پتروشیمی و پالایشگاهی كوچك زمینه ایجاد فرصت های شغلی مناسب و پایدار را ایجاد نمود. در این خصوص منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر از فاكتورهای مناسب برای جذب سرمایه گذاران (داخلی و خارجی) برخوردار می باشد كه دسترسی این منطقه به آب های آزاد اولیت خاص خود را به این موضوع بخشیده است.

تاسیسات فولادی و ذوب آهن:

استان خوزستان رتبه دوم را در صنایع فولاد و آهن در كشور دارا می باشد كه سرمایه گذاری در احداث كارگاه های مدرن و سایر صنایع مصرف كننده تولیدات صنایع مذكور باعث ایجاد فرصت های شغلی جدید و حفظ وضع موجود می گردد.

وجود كشت و صنعت های مختلف:

مزارع كشت و صنعت های متعدد نیشكر و غیر نیشكری در سطح استان شرایط لازم را برای ایجاد واحدهای تولید و كاغذ سازی، نئوپان و فیبر فشرده، خوراك دام، الكل سازی، تولید سركه، تولید قارچ از باگاس نیشكر و كارخانجات دستمال كاغذی مهیا نموده است.

وجود رودخانه های پر آب كارون، كرخه، دز، زهره، مارون و جراحی:

یك سوم از آب های جاری كشور در این استان جریان دارد. از این امتیاز می توان در جهت سرمایه گذاری در امر كشاورزی، تحصیل برق، حمل و نق، شیلات و گردشگری استفاده و سرمایه گذاران را در این امر ترغیب نمود. اجرای پروژه های تامین آب اراضی غرب حوزه كرخه از محل سد كرخه، پتانسیل بالائی را جهت ایجاد فرصت های شغلی جدید و همچنین احداث واحدهای تولیدی كشاورزی فراهم آورده است.

دسترسی به آبهای آزاد و بین المللی:

ارتباط این استان با جهان خارج از این طریق حاصل گردیده است و نتیجه آن ایجاد بنادر بزرگی همچون بندر خرمشهر، بندر آبادان، بندر امام خمینی و بندر ماهشهر بوده است كه علاوه بر استان پتانسیل مناسبی را برای كشور ایجاد نموده است.

وجود امكانات زیربنائی:

شبكه منظم و گسترده حمل و نقل به عنوان اساس تجارت در این استان می باشد، وجود اتوبان های احداثی، راه آهن و فرودگاه ها و بنادر از لازمه های سرمایه گذاری محسوب می شوند كه این استان از آنها برخوردار می باشد. از طرف دیگر چنانچه طرح اتصال راه آهن خرمشهر به شهر بصره در كشور عراق به اجرا درآید باعث خواهد شد تا از این طریق استان با عراق و كشور سوریه و نهایتاً به دریای مدیترانه متصل گردد و امكانات لازم برای صادرات و ارائه خدمات به اروپا از این طریق فراهم آید.

همجواری خوزستان با بازارهای مصرف جهانی (كشورهای حاشیه خلیج فارس):

وجود شرایط نا مطلوب آب و هوائی در كشورهای همجوار (حاشیه خلیج فارس) زمینه های لازم برای جذب سرمایه گذاری در امور كشاورزی و صنعتی در استان خوزستان فراهم است.

کشاورزی

استان خوزستان از جهت پتانسیل و قابلیت های كشاورزی در كشور بی نظیر و در دنیا از نقاط ممتاز است . متوسط حجم آورد سالیانه آبهای آن معادل 32 میلیارد متر مكعب ( یك سوم آبهای جاری كشور ) است.  گفته می شود از مجموع آبهای استان 8/19 میلیارد متر مكعب آن در كشاورزی و شیلات استفاده خواهد شد كه بیش  از2 برابر مصرف فعلی است. سطح زیر كشت آبی استان سالیانه به 3/1 میلیون هكتار حدود دو برابر فعلی قابل  گسترش است و به یمن شرایط اقلیمش تا سه كشت در سال امكان دارد و توانسته یا می تواند قطب تولید شكر، گندم، ذرت ، روغن ، خرما ، مركبات، گل و گیاه ، شیر،  گوشت ،  ماهی و میگوی كشور باشد. گفته می شود این استان می تواند توانایی 26% توسعه آتی كشاورزی كشور را یكجا به عهده بگیرد و 5/23 میلیون تن تولیدات زراعی و باغی داشته باشد و فرآورده های دامی و شیلاتی آن 2 تا 9 برابر شرایط فعلی باشد .

خوزستان از حیث زمین و مرغوبیت خاك و حاصلخیزی، یكی از بهترین جلگه های ایران است كه گاهی به دلیل ویژگیهای آب و هوایی می توان در سال دو بار محصول را در آن تولید نمود. فراوانی آب، وسعت و باروری خاك و تنوع طبیعی، این دیار را به جلگه ای زرخیز و پربركت تبدیل نموده كه در صورت استفاده صحیح و برنامه ریزیهای كشاورزی مكانیزه به تنهایی می تواند كشور را به لحاظ فرآورده های كشاورزی تأمین نماید و آنچه تاكنون در این استان به دست آمده با برخورداری از همان روش سنتی است كه اگر بهره گیری صحیح از این امر صورت پذیرد، بزودی خوزستان نه تنها به « طلای سیاه » ( نفت ) بلكه به « طلای سبز » ( كشاورزی ) شهرت خواهد یافت. بی شك در كمتر استانی از ایران این همه رودخانه و آبهای پرخروش و مشرف بر دشتهای وسیع وجود دارد.

تولید خرما

 استان خوزستان بزرگترین تولید كننده خرما در سطح كشور و سرمایه گذاری بر روی این محصول و صنایع تبدیلی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابر نظارت كارشناسی پذیرفته شده بسته به نوع درخت خرما هر درخت سالیانه حدوداً 20 تا 30 كیلو خرما میدهد. در حال حاضر ظرفیت تولید خرما در استان معادل 120000تن میباشد كه در صورت ایجاد اصلاحات لازم در كاشت و داشت و برداشت درآمد و جذب سرمایه و ترغیب سرمایه گذاران در هیات سرمایه گذاری ارز فراوانی را نصیب كشور خواهد داشت.

 وجود زمین های لازم در خصوص پرورش ماهی و میگو:

امكانات پرورش و تنوع ابزیان شامل ماهی های سردابی، گرم آبی و میگوهای پرورشی در آب های شیرین و امکانات سرمایه گذاری در طرح های جانبی این فعالیت ها استعداد خاصی را به این استان بخشیده است. اختصاص اراضی نامناسب چوبیده در آبادان به امر پرورش ماهی و میگو و توسعه آن از پروژهای اجرائی هیات سرمایه گذاری محسوب می گردد.

صنعت توریسم و گردشگری:

استان خوزستان با دارا بودن آثاری با قدمت بیش از 10هزار سال قبل از میلاد مسیح (ع) زمین های لازم برای سرمایه گذاری در امر گردشگری و جهانگردی را داراست وجود اثاری همچون معبد چغازنبیل در شوش، اشكفت سلمان و كول فرح ایذه ، كاخهای داریوش و خشایار و همچنین تالاب های شادگان، هورالعظیم، آبشارها و آسیاب های شوشتر و سد شادروان و بند میزان زمین های مناسبی را برای باستان شناسان و جاهنگردان ایجاد نموده است.

سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند

سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی اروند (آبادان-خرمشهر) پس از طی مراحل قانونی و تصویب مجلس محترم شورای اسلامی در تاریخ 4/5/83، فعالیت خود را رسماً آغاز نمود. این سازمان ، شهرهای آبادان را که بدلیل تاسیس پالایشگاه آبادان در سال 1912 میلادی یکی از شهرهای بزرگ صنعتی کشور و خرمشهر را که بدلیل وجود اولین بندر تجاری کشور از دیر باز دارای موقعیتی ممتاز نسبت به سایر نقاط و شهر های بندری کشور بوده و همچنین جزیره زیبای توریستی مینو را تحت پوشش خود قرار داده و اکنون با تعیین این منطقه با این موقعیت ممتاز بعنوان منطقه آزاد تجاری و صنعتی میرود تا به بزرگترین منطقه تجاری و صنعتی و گردشگری .خاورمیانه تبدیل شود .